Co to jest AirDrop? – kryptowaluty za darmo

Interesując się zarabianiem na kryptowalutach można napotkać się z terminem zwanym – Airdrop. Jeśli chodzi o jego polskie znaczenie można to przetłumaczyć na „Zrzut z Powietrza”. Jednak co to ma do kryptowalut? W Airdropach możemy otrzymać darmowe kryptowaluty. Czyli nie musimy inwestować własnych środków pieniężnych aby je dostać. Zazwyczaj aby odebrać kryptowaluty w takim airdropie musimy wykonać jakieś proste zadania. Przykładowo: pobranie aplikacji, założenie konta na stronie lub polajkowanie mediów społecznościowych danego projektu.

Dlaczego inni rozdają kryptowaluty za darmo?

Usystematyzujmy sobie teraz naszą wiedzę. Czyli? Jakiś projekt, który posiada swoją własną kryptowalute tworzy swój airdrop. Osoby, które chcą zdobyć kryptowaluty za darmo biorą w nim udział. Dzięki temu zarabiają pieniędze w bardzo prosty sposób. Jednak możemy wtedy uznać że właściciel danego projektu nie ma co robić z pieniędzmi i od tak je rozdaje? Nic bardziej mylnego.

Zazwyczaj właściciele danego projektu aby go „rozreklamować” rozdają darmowe kryptowaluty na start. Zabieg ten przyciąga bardzo dużo nowych osób do projektu. Dodatkowo mogą znaleźć się potencjalni inwestorzy, którzy uznają ten projekt jako ciekawy sposób do inwestycji zainwestują w niego swoje środki.

Tworzenie Airdropów jest nowym sposobem reklamowania własnych projektów. Nie trzeba wtedy płacić za reklamy innym stronom np facebook ads, google ads. Dodatkowo rozdawanie swoich własnych kryptowalut za darmo przyciąga nowych użytkowników bardziej, niż sama reklama projektu np. na facebooku (za którą właściciele i tak musieli zapłacić).

Od czego zależy cena danej kryptowaluty?

Jak już wiemy (albo i nie), wartość Kryptowaluty zależy od tego jak dużo osób chce inwestować w dany projekt. Przykładowo, tworząc kryptowalute: TestToken, jego wartość na samym początku może być stosunkowo niska. Gdyby zachęcić bardzo dużą ilość osób do inwestowania w niego – jego cena oczywiście będzie rosnąć. W sytuacji gdy zainteresowanie kryptowalutą TestToken będzie umiarkowane: połowa osób będzie go kupować a druga połowa będzie go sprzedawać. Cena tokena będzie stosunkowo stabilna – niskie wachania cenowe. Jednak w przypadku gdy większość osób posiadających TestToken będzie chciała go sprzedawać i nie będzie osób, które są chętne na kupno cena będzie spadać.

Ryzyko Airdropu dla projektu

Zazwyczaj jeśli projekt rozda zbyt dużą ilość darmowych kryptowalut w swoim airdropie może dojść do nagłego spadku ceny. Większość osób może nie być zainteresowana tym projektem. Po otrzymaniu darmowej kryptowaluty od razu chcą ją spieniężyć w celu uzyskania stabilnych zysków. Osoba, która nie postąpi jak większość i nie sprzeda swojej kryptowaluty? – Może odnotować znaczący spadek jej wartości. Oczywiście nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości i niektóre projekty odzyskują wartość ceny swojego tokena sprzed airdropa. Znacący spadek ceny tak samo nie musi być gwarantowany i po odbieraniu airdropów ceny niektórych kryptowalut mogą też znacząco rosnąć.

W dzisiejszych czasach niektóre projekty aby zabezpieczyć się przed takim gwałtownym spadkiem ceny ich tokena wprowadzają tzw. „wypłaty cykliczne”. W takich przypadkach jako uczestnicy danego airdropa nie możemy wypłacić natychmiastowo wszystkich naszych środków. Chociaż niektóre projekty zdecydowanie z tym przesadzają. Ja osobiście do dzisiaj (2022 rok) mam do odebrania kilkaset tysięcy sztuk pewnego tokena wartego na ten moment około 300$ z airdropa, w którym brałem udział w 2020 roku. XD

Czy na AirDropach da się zarobić?

Skracając powyższe pytanie do jednej odpowiedzi: to tak, na airdropach da się zarobić. Jednak, nie należy traktować Airdropów jako pewnego źródła zarobku. Jeśli jakiś projekt, którego kryptowaluta jeszcze nie jest dostępna na giełdzie mówi, że za udział w jego Airdropie otrzymamy przykładowo 5$ w jego kryptowalucie. Możemy śmiało stwierdzić, że jest to kłamstwo / chwyt marketingowy. Ponieważ właściciel danego projektu nie ma pewności czy jego kryptowaluta, która nie jest jeszcze dostępna na giełdzie będzie miała taką wartość. W przypadku projektów, których kryptowaluty są już na rynku możemy być już bardziej pewni co do ceny kryptowalut jednak i tak kryptowaluta jest narażona na spadek jej wartości.

Ile możemy zarobić na AirDropach?

W tym przypadku nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Na AirDropach możemy zarobić od kilku centów do nawet kilkunastu tysięcy dolarów! Oczywiście większość woli uczestniczyć w takich airdropach, które rozdają naprawdę dużo pieniędzy. Niestety nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć jakie airdropy będą najbardziej opłacalne a nawet, które z nich wypłacą. O wypłacalności airdropów opowiemy sobie za chwile. Teraz przedstawie wam legendarne airdropy, które w przyszłości dały nam zarobić bardzo dużą ilość pieniędzy.

Airdrop Civic (25.000 zł)

civic

W airdropie Civic można było zdobyć 500 darmowych tokenów na start. Maksymalną ilość tokenów do odebrania przez jedną osobę wynosiła 25000 tokenów. Oczywiście, jeśli ktoś sprzedał te tokeny w idelanym momencie (gdy cena wynosiła chwilowo 0.90 centów), sprzedając te tokenu z Airdropu można byłoby otrzymać około 90 000 zł! W czasie pisania tego artykułu cena tych tokenów wynosi około 5604$.

Kiedy był ten AirDrop?

widac 1

Aidrop kryptowaluty Civic był na przełomie 2019 a 2020 roku. Jak widać cena tej kryptowaluty była zdecydowanie niższa, czyli osoby, które odebrały te darmowe kryptowaluty i od razu je sprzedały zarobiły zdecydowanie mniej. Niż osoby, które sprzedały ten token w późniejszym czasie. W tym wypadku opłacało się czekać. Jednak tak jak mówiłem, nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości.

Airdrop Uniswap (7000 zł)

Dosyć niespodziewanym AirDropem był w 2020 Airdrop platformy uniswap. Platforma służy do wymiany kryptowalut. W którym za to, że przed określoną datą korzystaliście przynajmniej raz z platformy otrzymywaliśmy darmowe 400 tokenów. W tamtej chwili warte były około 7000 zł. Na moje szczęście, niestety nie załapałem się na ten airdrop mimo że korzystałem z tej platformy jednak skorzystałem z niej około 7 dni po ustalonej dacie, do której zaliczane były aktywne portfele.

Materiał video o airdropie Uniswap

O samym Airdropie nagrałem nawet 2 lata temu film, aby poinformować osoby, które potencjalnie mogły się załapać do tego airdropa aby skorzystały z niego i zarobiły sobie dość pokaźną sumę pieniędzy.

Co więcej następnego dnia kryptowaluta ta podskoczyła nawet dwa razy wyżej.

dsds

70 TYSIĘCY ZŁOTYCH ZA WYMIANE KRYPTOWALUT

70tys

W przypadku tej kryptowaluty tak samo jej cena urosła znacząco kilka miesięcy później po Airdropie. Gdyby znalazła się osoba, która sprzedałaby darmowe tokeny UNI otrzymane z Airdropa w idealnym momencie mogłaby zarobić na tym około 70 000 zł. Aktualnie cena 400 tokenów wacha się w granicy 18504 zł. Oczywiście pragnę zaznaczyć, że szansa sprzedania danego tokena na ATH (po najwyższej cenie) jest stosunkowo niewielka.

Czy Każdy AirDrop wypłaca?

Nie, nie, nie i jeszcze raz nie! Jeszcze parę lat temu gdy dopiero kryptowaluty były mniej znane. Mogliśmy mieć pewność że przynajmniej 90% airdropów, które są ogłaszane dojdą do skutku. Teraz jest tyle scamów, że według mnie ilość wypłacalnych airdropów może się wachać między 3 a 10%. Dlaczego tak jest? Oczywiście z racji tego, że gdy powiemy że rozdajemy pieniądze dużo osób będzie promowało nasz projekt, w szczególności jeszcze gdy w takim airdropie będzie jeszcze dodana opcja polecania.

Dlaczego tacy ludzie oszukują? Aby stworzyć sobie własną grupę docelową, aby wyłudzić dane przykładowo adresy email itd. Albo nawet tworzyć kolejne oszustwa. Dobrym przykładem są tutaj AirDropy na Telegramie. Uważam że fałszywych airdropów na Telegramie jest tak dużo, że nawet nie warto się nimi interesować i od razu polecam je olać.

Niewypłacalność zaufanych stron

Oczywiście wspomniałem już o licznych „pseudo projektach”, których airdropy i tak nigdy nie zostaną nam wypłacone. Ponieważ te projekty i tak nie niosą za sobą żadnej wartości albo od razu ich celem było tylko i wyłącznie oszustwo. Jednak chciałbym opowiedzieć wam sytuacje ze starym airdropem, który miał mieć miejsce na dość rozbudowanej giełdzie kryptowalut bybit. Bybit działa do dziś i ma się dobrze, jednak ja osobiście trzymam się od niej z daleka.

Fałszywy Airdrop od giełdy Bybit

daj

W 2020 roku gdy dopiero zaczynałem tworzyć kanał Czas To Pieniądz, pojawił się „ciekawy” AirDrop na giełdzie bybit. Za rejestracje na giełdzie, wykonywanie prostych misji oraz zapraszanie znajomych można było otrzymać kilka dolarów na start. Z tego co pamiętam za samą rejestracje na stronie teoretycznie mieliśmy otrzymać 5$. I jak to się skończyło? Uznałem że skoro giełda bybit jest prężnie działającą platformą można uznać ten airdrop za dość „sprawdzony”. Dlatego nagrałem o nim film na kanał.

Jak później się okazało airdrop okazał się kłamstwem i nikt nie otrzymał swoich środków dlaczego? Większość ludzi obstawiało, że po prostu ilośc osób która dołączyła do airdropa była zbyt duża i właściciele nie byliby w stanie sfinansować tego. Ja osobiście nie słyszałem o osobach, które dostały swoje środki, więc czemu właściciele giełdy nie przeznaczyli chodź części środków na rozdanie ich w tym airdropie? Nie wiem. Wiem tylko tyle że giełda dostała przy tym pseudo airdropie darmową reklamę w internecie. A ja w pewnym stopniu mogłem również stracić swoją wiarygodność / lub zaufanie innych mówiąc o tym airdropie w moim filmie.

Dlaczego warto być uczciwym?

Pracownicy supportu na pytania: czemu nie otrzymaliśmy pieniędzy za airdrop? Pisali tą samą śpiewkę: albo przez to, że stworzyliśmy multikonto albo zaprosiliśmy osoby, które tworzyły multikonta. Najśmieszniejsza była sytuacja gdy znajomy który nie zaprosił nikogo otrzymał taką wiadomość: że pewnie stworzył multikonta które zaprosił przez swoje konto (?) (czy coś w tym stylu).

Oczywiście, w przypadku startujących projektów, takie sytuacje są na porządku dziennym i nie ma nawet sensu o nich opowiadać. Jednak w przypadku dużej giełdy, która zarabia na pewno miliony dolarów i działa od kilku lat na rynku. Tworzy AirDropa tylko i wyłącznie z własnej inicjatywy. A po fakcie oszukuje każdego, kto wziął w nim udział i nie wypłaca obiecanych kryptowalut? Według mnie działanie tej firmy jest nie profesjonalne i osobiście nigdy nie trzymałbym u nich środków na giełdzie. Z racji ich wcześniejszych oszustw.

dso

Co więcej rok później, gdy mój kanał był już nieco większy. Dostałem propozycje współpracy z jedną z top 5 giełd na świecie(?) XD. Oczywiście nie mogę wam pokazać całej treści tej wiadomości jednak jak już się domyślacie, na pewno przyjąłem tą propozycje i teraz reklamuje tą giełdę wszędzie gdzie się da XD.

Wiem, że takie sytuacje jak ta z giełdą bybit zdarzają się bardzo rzadko. Ale mimo wszystko jest to dowód na to, że nawet do tych najbardziej „sprawdzonych” airdropów należy podchodzić sceptycznie.