Jak zarabiać na własnym kanale YouTube

Jak zarabiać na własnym kanale youtube? Wiele osób zadaje sobie takie pytanie. Zarabiać na YouTube można na wiele sposobów. Tak więc dzisiaj opiszemy te najbardziej opłacalne na które warto jest zwracać uwagę przy tworzeniu własnego kanału. To ile zarobimy zależy często od ilości wyświetleń, niszy w której tworzymy filmy, lub od zaangażowania naszych widzów. Większość ludzi uważa że zarabianie na YouTube jest bardzo proste jednak aby zarabiać na youtube duże pieniądze należy włożyć w to sporo pracy i nauczyć się wielu nowych rzeczy. No chyba że macie znajomego który jest popularnym YouTuberem i on was wybije XD. Jednak większość najpopularniejszych kanałów swoją pozycje osiągnęła tylko i wyłącznie swoją ciężką pracą.

Dodatkowe materiały Video

Zapraszamy również do obejrzenia filmów, na których krok po kroku tłumaczymy jak zarabiać zacząć zarabiać na YouTube. Oraz pokrótce omawiamy różne sposoby zarobku na tej platformie.

1. Zarabianie z reklam – Google Adsense

Oczywiście podstawą zarabiania na YouTube są comiesięczne wypłaty z Google Adsense. YouTuberzy na swoich filmach mogą umieszczać reklamy i gdy zostanie ona wyświetlona danemu widzowi YouTuber dostaje pewną część wynagrodzenia dla siebie (45% przychodu bierze Google, 55% przychodu z reklam dostajemy my). Za prowadzenie kanału nie ponosimy żadnych opłat. Taki podział musi występować ze względu na hostowanie naszych filmów oraz to, że YouTube też musi na tym zarabiać. Wysokość naszych zarobków zależy tylko i wyłącznie od ilości wyświetlonych reklam przez naszych widzów. Możemy zdobywać nawet miliony wyświetleń miesięcznie jednak jeśli nasi widzowie będą mieli zablokowane reklamy i tak nic na tym nie zarobimy

Jak włączyć reklamy na swoim kanale YouTube

Kiedyś aby zacząć zarabiać na YouTube wystarczyło założyć konto i podłączyć je pod google adsense. Od kilku lat jednak te warunki się zmieniły. Teraz aby dołączyć do programu partnerskiego YouTube należy posiadać 1000 subskrybentów. Dodatkowo całkowita długość czasu oglądania waszych filmów na tej platformie w okresie ostatnich 365 dni musi wynosić 4000 godzin. Przykładowo jeśli nagracie pietnastominutowy film i każdy widz będzie obejrzy go od początku do końca (nie jest to możliwe rzecz jasna). Potrzebujecie zdobyć 16 tysięcy wyświetleń aby dołączyć do programu partnerskiego YouTube. Oczywiście filmy muszą być nakręcone przez was, innymi słowami muszą być autorskie. YouTube weryfikuje czy nasze filmy nie łamią praw autorskich oraz czy są one zgodne z ich regulaminem.

Dodatkowy wymóg to włączenie weryfikacji dwuetapowej oraz aby wasz kanał nie miał aktywnych zgłoszeń o jakimkolwiek naruszeniu regulaminu. Ale to jest raczej podstawa.

ostrz

Warto też zauważyć, że YouTube wprowadził teraz nową funkcje zwaną YouTube Shorts. Czas oglądania z tych krótkich filmików nie jest wliczany do ich systemu weryfikacji. Jednak jeżeli dołączymy do programu partnerskiego będziemy mogli również zarabiać na krótkich filmach. Jednak na ten moment nie da się zarobić dużej ilości pieniędzy na krótkich filmach. Poniżej zestawienie zarobków i wyświetleń z jednego (viralowego) krótkiego filmiku.

Ile można naprawdę zarobić z reklam na YouTube

Denerwują mnie pseudo stronki, które nie mają pojęcia na temat zarabiana na YouTube oraz ogólnego jego działania. Jednak i tak muszą napisać swój bezwartościowy artykuł w którym podadzą ogólnikową kwotę typu: „Youtube płaci od 1 zł do 5 zł za 1000 wyświetleń” i tyle XD. Przez to, że sam prowadzę kilka kanałów na YouTube mogę podać wam prawdziwą i rozbudowaną odpowiedź. A więc: to zależy. Możemy zarabiać 12 groszy za 1000 wyświetleń, lub nawet 250 zł za 1000 wyświetleń. Tak więc od czego to zależy?

1. Wybór określonej niszy

Jedną z najważniejszych kwestii jaką należy brać tu pod uwagę jest tak zwana nisza. Czyli tematyka filmów jakie będziemy tworzyć. Gdy będziemy nagrywać filmy z gier nasze stawki za wyświetlenia będą niższe niż gdybyśmy nagrywali filmy na temat fotowoltaiki.

Porównanie nisz

Wybrałem dwie nisze: gry i fotowoltaika, są one przypadkowe. Mają nam tylko zwrócić uwagę na to że osób nagrywających gry na YouTube jest bardzo dużo. Raczej każdy jest tego świadomy, że rynek gier jest przeznaczony bardziej dla młodszej widowni (oczywiście są też osoby starsze, które lubią grać w gry nie dyskwalifikujemy ich). Mimo wszystko potencjalny klient, użytkownik, gracz jest w stanie wydać określoną ilość pieniędzy w danej grze i nie przekroczy ona maksymalnie kilkuset złotych. W przypadku fotowoltaiki, oczywiście osób tworzących filmy w tej tematyce jest zdecydowanie mniej. Jednak potencjalny klient zachęcony wyświetloną reklamą jest w stanie wydać nawet kilkanaście tysięcy złotych za skorzystanie z takiej usługi (instalacja paneli fotowoltaicznych).

Jeżeli duża ilość firm (w naszym przypadku te zajmujące się fotowoltaiką) będzie chciała się coraz więcej reklamować w Internecie stawki za takie wyświetlanie reklam pójdą w górę. Dodatkowo przez to, że w danej tematyce jest ograniczona ilość materiałów nawiązujących tylko i wyłącznie do tego tematu mamy bardzo małą przestrzeń dostępną do umieszczania reklam. A co za tym idzie? Znowu podwyżka cen za reklamę! Poniżej bardzo proste porównanie tych dwóch nisz przy pomocy z darmowej wtyczki do Google Chrome.

Nisza związana z Grami
3gry
Nisza związana z Fotowoltaiką
4fitiw

Oczywiście narzędzie z którego skorzystałem nie jest na pewno w 100% miarodajne. Liczby te nie są dokładne. Korzystanie z płatnych programów daje nam najszerszy wgląd na liczby. Jednak w tym teście chodziło o to aby w prosty sposób zbadać nasz rynek. Jak widać w Polce ilość osób zainteresowanych grami jest około 8 razy wyższa niż fotowoltaiką. Jednak za osobę zainteresowaną tą drugą tematyką płaci się aż 14 razy więcej.

W przypadku nagrywania filmów o panelach fotowoltaicznych na pewno nie zostaniemy światowej sławy YouTuberem z racji tego, że tym tematem interesuje się mniejsza ilość osób. Jednak na takim kanale z reklam możemy zarabiać podobną sumę pieniędzy jak bardzo popularne osoby nagrywające gry.

2. Język filmów

Język w jakim nagrywamy nasze filmy znacząco wpływa na nasze zarobki. Nie ważne jaką z nisz wybierzesz gdy będziesz nagrywać filmy po Angielsku zamiast po Polsku. Masz 100% gwarancji, że będziesz miał większe stawki z reklam. Jest to związane z tym, że rynek globalny działa głownie w języku angielskim. Oczywiście zdecydowanie trudnej jest wybić kanał anglojęzyczny, przez większą ilość konkurencji niż na Polskim rynku. Ale skala wyświetleń jaką możemy generować za granicą jest kilkadziesiąt razy większa niż w Polsce. Dlatego wszystkim polecam uczyć się języka angielskiego!

3. Długość filmów

Na YouTube twórcy mogą wstawiać reklamy pod swoimi filmami w dowolnych momentach nagrania. Jednak funkcja ta dostępna jest na filmach, których czas wynosi minimalnie 8 minut. Kiedyś ten czas wynosił 10 minut jednak YouTube skrócił go. Ze względu na to, że YouTuberzy na siłę musieli przedłużać swoje filmy aby dobić do tych legendarnych już 10 minut. Serwis ten poszedł nam na rękę. Oczywiście filmy, które mają mniej niż 8 minut też generują przychody z reklam. W przypadku tych dłuższych oczywiście zarobimy więcej. Minimalny odstęp do wstawiania reklam – każdej po sobie jest uznawany za 1:30. Niektórzy YouTuberzy w kluczowych momentach filmu wstawiają reklamy nawet co minutę.

Oczywiście ilość wstawionych reklam podczas filmu nie gwarantuje, że każda reklama zostanie wyświetlona. Według mnie oczywiście nie należy przesadzać z ilością reklam podczas filmu, z tego względu że może to też denerwować naszych widzów. Dodatkowo jeśli będziemy wstawiać reklamy podczas filmu zbyt często np. co 30 sekund w całym filmie, zabieg ten może przynieść nam zupełnie odwrotny efekt i będziemy zarabiać mniej. Dlatego jeśli chcecie zmaksymalizować swoje zarobki na YouTube. Zalecam wam nagrywanie filmów powyżej 8 minut oraz wstawianie reklam z zastosowaniem odstępu między nimi od półtora do dwóch minut.

4. Czas oglądania naszych filmów

Kluczową kwestią w zarabianiu większej ilości pieniędzy na YouTube jest średni czas oglądania naszych materiałów. My jako twórcy musimy postarać się aby nasi widzowie oglądali nasze filmy najdłużej jak tylko się da. Oczywiście jeśli nasi widzowie będą oglądali nasze filmy bardzo długo. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że podczas filmu zostanie wyświetlona większa ilość reklam niż w przypadku osoby, która będzie oglądać nasz film tylko i wyłącznie przez jedną minutę. Dodatkowo algorytm widząc że nasze filmy oglądane są niemalże od początku do końca uznaje ten film za interesujący. Przez co poleca go większemu gronu odbiorców. Dlatego sekcja: utrzymanie uwagi odbiorców, powinna być dla nas kluczowym wskaźnikiem w przypadku analizowania statystyk na naszym kanale YouTube.

5. Chwytliwy tytuł i miniaturka

Oczywiście, bez ciekawego tytułu i miniaturki nie zachęcimy nikogo do zobaczenia naszego filmu. Jest to podstawowa rzecz w przypadku pozyskiwania nowych widzów. Aby tworzyć ciekawe miniaturki, nie trzeba być profesjonalistą w tworzeniu grafik (mistrzem Photoshopa). W dzisiejszych czasach miniaturki filmów są tworzone w jak najprostszy sposób aby były przyjazne dla oka i przyciągały nasz wzrok. Przykładowo: jeśli wstawiamy tekst do miniaturki, nie może być on w formie kilku zdań. Potencjalny odbiorca i tak go nie przeczyta oraz w przypadku długich tekstów aby zmieściły się one na obrazku litery muszą być malutkie. Oczywiście ten przykład do podstawa, jednak zwraca on uwagę na kwestie, które początkujące osoby mogą pominąć. Aby wykształcić w sobie umiejętność pisania ciekawych tytułów filmów oraz tworzenia dobrych miniaturek, najlepiej jest analizować tytuły i miniaturki filmów, które już zdobyły dużą ilość wyświetleń.

Dokładne zarobki YouTuberów

Po długim wypisaniu czynników, które wpływają na to ile możemy zarobić z kanału na YouTube. To i tak taka odpowiedź niektórych z was może nie usatysfakcjonować. Zdaje sobie sprawę z tego, że ludzie lubią dostawać konkretne dane. Dlatego poniżej pokaże wam moje zarobki oraz zarobki innych YouTuberów abyście mieli dokładny wgląd na to jaki potencjał ma zarabianie z reklam na YouTube.

1. Moje zarobki z YouTube

Poniżej pokazuje jak wyglądały statystyki jednego z moich kanałów na przełomie 2017 roku. Gdy jeszcze nie stosowałem się / nie posiadałem tej wiedzy, którą mam aktualnie w tematach działania algorytmu YouTube oraz sposobów na zwiększanie swoich zarobków.

widac

30 zł za prawie 100 tysięcy wyświetleń? Tak, jak widać nie są to miliony XD. Oczywiście w 2017 roku zarabiało się mniej niż teraz, jednak nawet na tamten rok był to naprawdę słaby wynik. Tak więc jak to wygląda teraz?

zarobki

Powyższe statystyki są z tego samego kanału, co te z 2017 roku. Jak widać jest tutaj spora różnica w przychodach. Dlatego uważam, że warto poświęcić trochę czasu na naukę optymalizacji swojego kanału. Lepsze to niż, bezsensowna praca nad własnym kanałem, która nie przynosi zamierzonych efektów.

Jeśli chcecie zobaczyć ile dokładnie zarobiłem na tym kanale w 2021 roku to zapraszam na film poniżej.

https://youtu.be/xvxiT3NHeYE
Fałszywe informacje o zarobkach YouTuberów.

Wiele stron internetowych, opisujących ile zarabiają twórcy, którzy nagrywają filmy na YouTube. Jako źródło swoich danych wykorzystują statystyki ze strony Socialblade. Strona sama w sobie, próbuje oszacować ile pieniędzy, może zarobić dany twórca z reklam na YouTube. Jeśli chodzi o miesięczne statystyki względem wyświetleń oraz subskrybcji są one prawidłowe, z racji tego że te dane są dostępne publicznie. Jednak w przypadku zarobków jest to tylko i wyłącznie szacowana liczba. Sama strona o tym informuje i nie ma w tym nic złego. Jednak większość autorów takich artykułów na stronach uznaje te liczby za świętość, co samo w sobie jest już wprowadzaniem w błąd. W przypadku mojego kanału statystyki związane z moimi zarobkami są nieco zaniżone.

socialblade

2. Zarobki innych YouTuberów.

Tak jak mówiłem, to ile zarabia każdy YouTuber jest kwestią indywidualną. Wpływają na to również czynniki opisane wyżej. Wszystkie statystyki pokazane w tym artykule zostały udostępnione do wglądu publicznego przez twórców danego kanału i można je znaleźć w Internecie.

300 zł za każde 1000 wyświetleń filmu
biaheza

Tak jak wspominałem na początku wpisu, na YouTube można zarabiać nawet po 300 zł za każde 1000 wyświetleń. RPM (ang. Revenue Per Mille) jest to rzeczywisty zarobek który jest nam przyznawany za każde 1000 wyświetleń pod naszym filmem. W aktualnym przeliczeniu kursu dolara na złotówki, twórca ten dostaje 291 zł za każde 1000 wyświetleń pod jego filmem. A do tej pory zarobił aż 369.182 zł tylko i wyłącznie z jednego filmu.

W tym przypadku film jest nagrany w języku angielskim, oraz tematyką filmu jest dropshipping. Macie już podpowiedź, nagrywając filmy w tej tematyce możecie naprawdę dużo zarobić o ile reklamodawcy nadal będą tak chętnie kupować reklamy na YouTube.

1.500.000 zł w rok
ali

Oczywiście RPM jest zależny od niszy w jakiej tworzymy nasze filmy. Tutaj YouTuber tworzący edukacyjne treści ma swój ogólny RPM zdecydowanie mniejszy od filmu związanego z dropshippingiem, który został pokazany wyżej. Jego treści w 2021 roku wygenerowały ilość wyświetleń równą 74.3 MLN. Oczywiście, nie jest to „mały YouTuber”. Jednak po jego statystykach można wywnioskować, że treści naukowe mają stawkę około 21.82 zł za każde 1000 wyświetleń. Oczywiście gdy będziemy nagrywać takie filmy po angielsku.

Zarobki z „małego” Kanału na YouTube
2 1

Oczywiście dwaj poprzedni YouTuberzy, mają po setki tysięcy wyświetleń pod filmami. Większość z nas może nigdy nie dojść do tak dużych liczb, dlatego dla porównania znalazłem statystyki z Anglojęzycznego kanału, który w 2021 roku miał zaledwie 3 tysiące subskrybcji oraz wyświetlenia jego kanału osiągały liczbę 45 tysięcy w przeciągu ostatnich 30 dni. Na swoim dość niewielkim kanale zarobił więc 900 zł w miesiąc. Gdyby osoba ta utrzymałaby tą liczbę wyświetleń i co miesiąc zarabiałaby po 900 zł na sam koniec roku zarobiłaby 10.800 zł. Dość ciekawa sytuacja przy stosunkowo niewielkim kanale. Oczywiście z czasem nasz kanał na YouTube się rozrasta i zazwyczaj wraz z wkładem naszej pracy ilość wyświetleń oraz subskrybcji zaczyna rosnąc. Tak samo było u tej osoby.

fintek

Zarobki Polskich YouTuberów

Powyższe zestawienie zarobków w statystykach YouTuberów dotyczyło tych, nagrywających filmy po angielsku. Oczywiście nagrywając filmy po Polsku zmniejszamy swoje zarobki (RPM) o około 3-4 razy. Mimo wszystko na Polskim YouTube mamy mniejszą konkurencje niż na rynku globalnym. Przez co nasza szansa na wybicie się jest zdecydowanie większa. Oraz jest na pewno duża ilość nisz, w których jeszcze nie powstały filmy w języku ojczystym. Tak więc poniżej przedstawiamy wam ile zarabiają Polscy YouTuberzy

Zarobki Friza (Tematyka Rozrywkowa)
friza

Friz to jeden z najbardziej wpływowych YouTuberów / Influencerów w Polsce. Jego filmy skupiają się głównie na tematyce rozrywkowej. Oczywiście, przez to że zdobywa on ogromną ilość wyświetleń pod filmami jego zarobki w skali miesiąca są stosunkowo wysokie. Po jego RPM możemy stwierdzić, że w tematyce rozrywkowej można zarabiać około 4 zł za każde 1000 wyświetleń. Oczywiście jest to zależne od czasu oglądania filmów przez naszą widownie. W przypadku Friza średni czas oglądania jego filmów jest bardzo wysoki. Dlatego warto brać to pod uwagę, że nasze zarobki mogą być zdecydowanie mniejsze.

Zarobki kanału TheNitroZyniak (Tematyka Rozrywkowa)
nitrozyniak

Oczywiście statystyki Friza były z 2020 roku. Aktualnie jeśli chodzi o rynek reklam stawki za reklamy idą w górę. Jako przykład można pokazać RPM z kanału TheNitroZyniak. Nagrywa on również filmiki z tematyki rozrywkowej a jego RPM wynosi w przeliczeniu na złotówki około 5,82 zł. Co więcej akurat w przypadku Nitra jego filmy często otrzymują tak zwanego „Żółtego dolara”. Oznacza to że pod jego filmami nie wyświetlają się reklamy. Powodem mogą być przekleństwa na filmie albo inne mniej znane przyczyny. Czasami YouTube może przydzielić nam żółtego dolara przez pomyłkę. W tym momencie trzeba prosić o ręczne sprawdzenie naszego filmu. W tym czasie nadal zdobywamy nowe wyświetlenia jednak nie zarabiamy na reklamach.

Zarobki z kanału o tematyce Gier
rpm

Jak widać stawki za wyświetlenia filmów (z gier) są nieco niższe od stawek z tematyki rozrywkowej. W przypadku tego kanału każde 1000 wyświetleń jest warte około 3,95 zł. Mimo wszystko warto brać też pod uwagę to, że filmy rozrywkowe same w sobie generują jakieś dodatkowe koszty. W przypadku Gier sam proces nagrywania jest dużo łatwiejszy. Dodatkowo nie trzeba nawet ruszać się z domu by tworzyć nowe filmy.

Zarobki na „małym” Polskim kanale

Powyższe kanały też były stosunkowo duże pod względem ich zasięgów. Dlatego na sam koniec pokażemy wam jeszcze statystyki z jednego dość niewielkiego kanału.

staty

Kanał ten ma zaledwie 1000 subskrybcji. Twórca kanału tworzy poradniki do programu FL-Studio. (Tematyka muzyczna). Jak widać jego RPM jest wyższy od stawki za tematykę związaną z Grami.

Jak zwiększyć RPM na twoim kanale?

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej szczegółowych informacji na temat zwiększenia swoich zarobków na YouTube lub chciałbyś w krótszym czasie pozyskiwać większą ilość nowych widzów na twój kanał. Zapraszam Cię do zapisania się na kurs w którym dokładnie poruszam te tematy: link znajduje się tutaj.

2. Zarabianie z Marketingiem Afiliacyjnym

Ciekawą opcją zarabiania na YouTube jest Marketing Afiliacyjny. Na marketingu afiliacyjnym możemy zarabiać bez konieczności posiadania partnerstwa na YouTube. Jeśli chodzi o proste wytłumaczenie tego terminu możemy uznać to za promowanie, produktów lub usług. Działa to na takiej zasadzie, że niektóre firmy oferują swój własny program partnerski/afiliacyjny. Gdy ktoś skorzysta z danej usługi za pomocą naszego specjalnego linku przekierowującego. Zarabiamy w ten sposób pewną prowizje.

Oczywiście ilość ofert afiliacyjnych na rynku jest ogromna. Dlatego aby wytłumaczyć wam jak można wykorzystać ten sposób zarabiania pokażemy to na prostym przykładzie.

Polecanie produktów innych osób

W naszym przykładzie posłużymy się programem partnerskim portalu Aliexpress. Oczywiście aby sprawdzić czy dowolna strona posiada swój własny program partnerski wystarczy do jej nazwy dopisać poniższe zdanie.

wyszkuaniu

Jeśli chodzi o sam proces rejestracji w takim programie partnerskim, zazwyczaj jest to dosyć proste. Podajemy swój mail hasło itd. Czasami od razu wymagane jest podanie swojego źródła ruchu. Jest to miejsce gdzie będziemy reklamować dane produkty, tak więc w naszym przypadku będzie to kanał YouTube.

ij

Następnie, po udanej rejestracji, możemy zacząć tworzyć własne linki afiliacyjne. Za ich pomocą jeśli ktoś naciśnie na niego i zakupi dowolony produkt, otrzymamy za to wynagrodzenie. Zazwyczaj w takich programach partnerskich działają ciasteczka (cookies). Osoba, która została przekierowana przez nasz link najczęściej nie musi natychmiast kupować produktu by sprzedaż została zaakceptowana jako ta polecona przez nas. W przypadku programu afiliacyjnego aliexpress ciasteczka utrzymują się przez 30 dni. Oznacza to, że gdy jakaś osoba zostanie przekierowana przez nasz link, i po 26 dniach zdecyduje się kupić, produkt który polecaliśmy i tak sprzedaż zostanie nam przyznana.

Jako twórca na YouTube, możesz tworzyć filmy pokazujące różne ciekawe rzeczy z Aliexpress (lub z innego sklepu) wklejając tym samym twoje własne linki afiliacyjne do opisu i zarabiać na tym dodatkowe pieniądze.

linkafilaiacyjne

3. Zarabianie na Donejtach

Jeśli mamy już na swoim kanale YouTube pewną grupę stałych / aktywnych widzów. Możemy również zacząć zarabiać na donejtach. Donejt lub „Dotacja” to w prostym tłumaczeniu „Pomoc finansowa na realizacje przyszłych działań”. Z donejtami można spotkać się najczęściej podczas transmisji na żywo. Zwykle widzowie mogą wysyłać donejty swoim ulubionym internetowym twórcom a ich wiadomość tekstowa zostanie wyświetlona na ekranie podczas takiej transmisji.

lodzi

Oczywiście aby zarabiać w ten sposób trzeba regularnie prowadzić transmisje na żywo. Nasze zarobki dodatkowo są zależne od tego ile nasi widzowie będą chcieli nam wysłać pieniędzy. Jednak jakiś czas temu YouTube wprowadził dodatkową opcje Wspierania kanału. Chodzi tutaj o to, że nasi widzowie mogą za określoną miesięczną opłatą mieć dostęp do dodatkowych funkcji na naszym kanale (takich jak ukryte filmy tylko dla wspierających, dodatkowe emotikony w sekcji komentarzy oraz znaczek osoby wspierającej)

dks

W tym wypadku, jako że jest to wbudowana opcja w YouTube zarabiamy 70% uzyskanej w ten sposób kwoty. Kanały, które mają włączone wspieranie mają widoczną niebieską ikonkę obok przycisku subskrybuj. Wspierać kanał można za pomocą swojej karty kredytowej, lub konta My Paysafecard.

join
paysafe

Jeśli chodzi przyjmowanie Dotacji, są również przeznaczone dla nich oddzielne strony, które nam to umożliwiają. W tym przypadku popularna w Polsce strona Patronite działa na podobnych zasadach. Jednak prowizja jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku wspierania kanałów na YouTube bo wynosi 6.5%.

darwin

W przypadku strony Patronite dodatkowo można opisywać projekty, na które zbierane są dane środki. I do każdej określonej sumy przekazywanej miesięcy tak samo dodawać specjalne korzyści.

4. Zarabianie na Współpracach

Gdy nasz kanał się rozrasta mogą pojawić się pytania od potencjalnych Reklamodawców o współprace na zasadzie promowania ich usługi lub produktów. W przypadku pytania ile można zarobić na takiej współpracy odpowiedź będzie również jednoznaczna: to zależy.

Współprace na YouTube możemy podzielić na dwie kategorie. Wspomnienie o jakimś produkcie przez około 1-3 minut (ang. integration) lub cały dedykowany film na temat jakiegoś produktu / usługi. Większość Topowych twórców decyduje się w przypadku współprac na YouTube tylko i wyłącznie na tej pierwszej opcji. Ponieważ cały film poświęcony reklamie danej usługi mógłby przynieść odwrotne rezultaty niż zamierzony (mniej wyświetleń pod filmem, a nawet krytyka widzów). Oczywiście jeśli decydujemy się na stworzenie filmu poświęconego w całości reklamie danego produktu oczywiście dostaniemy za taką współpracę więcej pieniędzy. Jeśli mamy bardzo duże zasięgi zgadzając się współprace polegającą na wspomnieniu przez dwie minuty o jakiejś usłudze lub produkcie na naszym filmie możemy żądać kilka a nawet kilkanaście tysięcy złotych za taką współprace.

W przypadku „małych” YouTuberów na początku takich współprac może być zdecydowanie mniej (albo w ogóle). A jeśli już ktoś się do was zgłosi cena taki film sponsorowany może nie być zbyt wysoka. Słyszałem że wielu początkujących twórców na siłę szuka potencjalnych „sponsorów” pisząc do różnych film wiadomości mailowe. Moim zdaniem najlepiej jest się skupić na rozwoju kanału i po prostu wpisać swój mail „biznesowy” jeśli ktoś do was napisze macie pewność że taka współpraca dojdzie do skutku.

Nie daj się oszukać!

Oczywiście na wasz adres mailowy możecie zacząć dostawać mało „zaufane” propozycje współprac. Przykładowo ja nie dawno dostałem propozycje współpracy z samą operą gx XD.

scieki

Zwykle takie wiadomości są pisane przez jakiegoś niezbyt inteligentnego pseudo hakera, który próbuję nam wykraść jedynie konto na YouTube. Jeśli dostaniemy prawdziwą ofertę współpracy zazwyczaj w pierwszym mailu dostaniemy rozbudowaną wiadomość. Szczególnie patrząc na firmę jaką jest opera gx na pewno menadżerowie nie skróciliby swojej oferty biznesowej do 3 zdań.

Mimo wszystko oszust ten się jak najbardziej postarał, wysłał mi „Kontrakt” w pliku .pdf, który prowadzi nas do pobrania pliku zabezpieczonego hasłem XD Oczywiście plik ten jest wirusem, który ma przejąć dostęp do naszego kanału.

scieki2

Gdy będziecie prowadzić swój własny kanał, będziecie musieli się przyzwyczaić że na waszym mailu biznesowym będzie lądować bardzo dużo spamu oraz potencjalnych oszustw. Dziennie dostaje kilkanaście takich wiadomości przy prowadzeniu kilku kanałów (oraz oddzielnych maili biznesowych) ten spam jest dosyć denerwujący.

Ile pieniędzy oczekiwać za współpracę?

Gdy zgłasza się do was potencjalny reklamodawca najbardziej zależy mu na tym aby dzięki Tobie zdobyć jak największy ruch przy jak najniższej cenie. Aby po waszym filmie jego koszt jaki wydał na reklamę się zwróciła a najlepiej by jeszcze na tym zarobił. Dlatego ważna jest umiejętność wyceny swojego kanału. Wysokość pieniędzy, które możesz uzyskać za współprace to indywidualna sprawa, jak wspominałem wcześniej zależna od twoich zasięgów oraz tego ile firma jest w stanie nam zapłacić. Najważniejsze jest to aby dla nas kwota, którą dostaniemy będzie dla nas atrakcyjna. Jednak wiem że na YouTube są osoby, które cenią się zbyt nisko. Oczywiście nie mogę tutaj podawać dokładnych stawek ile zarabiam z współprac ponieważ w większości przypadków podpisałem umowę poufności. Jednak moja pierwsza współpraca na dość niewielkim Polskim kanale była ustalona na kwotę 500 zł. Była to dla mnie satysfakcjonująca stawka na tamte czasy (teraz oczywiście biorę zdecydowanie więcej).

Określ wartość swojego kanału

Waszą „wartość kanału” najbardziej odzwierciedlają wyświetlenia ostatnich 5 filmów. Jeśli są one stosunkowo niskie nie możecie liczyć na duże pieniądze. Ilość subskrybcji nie ma żadnego znaczenia.

Gdybym miał doradzić początkującemu YouTuber’owi ile powinien oczekiwać za współpracę gdy jakaś firma się do niego zgłosi. Uważam, że minimalnie powinno się brać około 300 zł. Wiem, że są osoby, które godzą się na współprace za 50 / 100 zł. Nawet do mnie nie dawno zgłosił się pewien projekt, który chciał zapłacić mi 30 zł za film dedykowany XD. Oczywiście jeśli kogoś satysfakcjonuje kwota poniżej 300 zł lub pilnie potrzebuje pieniędzy. Bez problemu może się zgadzać na takie Deale. Jednak zgadzając się na niskie wynagrodzenie za naszą pracę zaniżamy wartość polskiego „rynku YouTubowego” (który i tak jest już zaniżony) przyzwyczajając tym samym reklamodawców, że można oferować zaniżone wynagrodzenie innym twórcom (o czym mówiłem w przypadku propozycji współpracy za 30zł).

5. Zarabianie na własnych Produktach / Usługach

1. Sklep Internetowy

Dość popularnym działaniem w przypadku większych twórców, jest tworzenie swojego własnego sklepu internetowego. Zazwyczaj są to sklepy z ubraniami – ich własny „merch”. Fani mogą kupować sobie ubrania ulubionego YouTubera a on może na tym zarabiać.

nnaura

2. Własne Usługi

Oczywiście, aby zarabiać na własnych produktach lub usługach nie musimy ograniczać się tylko i wyłącznie do własnego merchu. W przypadku własnych usług prowadząc własny kanał na YouTube możemy docierać do potencjalnych klientów. Przykładowo:

internetowaa

Kiedyś nagrałem poradnik dotyczący stworzenia swojej własnej strony internetowej. Gdybym zajmował się tym przez cały czas, mógłbym reklamować swoją usługę: „Stworze dla/za Ciebie stronę internetową”.

Osoby, które nie mają czasu na naukę tworzenia stron internetowych a potem zarządzania nimi od podstaw mogłyby zlecić to zadanie – mi za odpowiednią opłatą. Dodatkowo widząc mój film, w którym tłumaczę dokładnie jak ten proces wygląda. Potencjalny klient może stwierdzić czy znam się na tej dziedzinie (mogę zyskać jego zaufanie).

Oczywiście sprzedając swoje własne usługi jesteśmy również ograniczeni czasowo. Może zdarzyć się taka sytuacja (czego wam wszystkim życzę), że będziemy mieli tak dużą ilość klientów, dochodzimy do sytuacji w której możemy nie dać rady współpracować z tak dużą ilością osób. W przypadku sprzedaży własnych usług może występować problem ze skalowaniem takiego biznesu.

3. Sprzedaż własnych kursów / książek / ebooków

Książka vs Ebook

Ciekawą opcją jest stworzenie swojej własnej książki. Niektórzy YouTuberzy nawet w Polsce już opublikowali swoje własne książki (a potencjalnymi czytelnikami już na sam start byli ich widzowie).

Oczywiście trudno jest wydać swoją własną książkę będąc początkującym YouTuberem. Trudno jest wydać zawsze swoją pierwszą książkę. Potrzeba na to zgody redakcji itd. Topowi twórcy z reguły mają łatwiej – przykładowo większa szansa na wprowadzenie ich książki do znanych sklepów typu empik. Dodatkowo większą część pracy mogą oni zlecić innym osobom. Dlatego jeśli chcecie zacząć swoją przygodę z pisaniem książek uważam, że lepszą opcją jest stworzenie jej w wersji elektronicznej. Nie musimy ponosić dodatkowych kosztów związanych z drukiem (drukowanie każdej strony + okładka) oraz znika nam prowizja pobierana za sprzedaż jej w konkretnym sklepie.

Kursy Video

Ostatnim według mnie dość ciekawym sposobem na dodatkowe zarabianie na YouTube jest dzielenie się swoją wiedzą w formie kursów video. Jeśli jesteśmy w ekspertami w danej dziedzinie, możemy tworzyć dodatkowe szkolenia, dzięki którym możemy zaoszczędzić czas naszym widzom w nauce nowych rzeczy. Przykładowo ja również stworzyłem kurs o tym jak można wybić się na YouTube i zacząć zarabiać na nim więcej. (Reklama mojego kursu *wink wink*). Wiedza, która się w nim znajduje jest przekazana na podstawie mojego 7 letniego doświadczenia w prowadzeniu kanałów na YouTube.

Gotowe kursy można umieszczać na własnej stronie www tworząc małą „Platformę z kursami”. Jednak nieco łatwiejszym sposobem jest umieszczanie swoich własnych kursów na stronach do tego przystosowanych. Oczywiście strona tak samo pobiera za to jakąś prowizje. Ja osobiście umieszczam moje kursy na platformie udemy. Jest to dosyć znana platforma z kursami w Polsce jak i Globalnie. Dodatkowo umieszczając kursy na publicznych platformach, możemy dodatkowo docierać do nowych odbiorców nie tylko przez nasz kanał YouTube.

Jak wybić się na YouTube – Kurs w formie Video
youtube

Dodatkową opcją w przypadku Udemy jest również to, że możemy tworzyć specjalne kody promocyjne. Ja wykorzystuje je w ten sposób, że jeśli dana osoba jest moim widzem na kanale. Otrzymuje kupon na 31% zniżki na wszystkie moje kursy. W przypadku jeśli osoba znajdzie mój kurs na udemy nie znając mnie wcześniej, zapłaci 69,99 zł. Kody promocyjne są dobrą opcją w przypadku dodatkowych bonusów dla naszych widzów.

Tak więc jeśli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz dowiedzieć się więcej szczegółowych informacji na temat zarabiania na YouTube oraz chciałbyś poznać szczegóły jak możesz w krótszym czasie docierać do większego grona odbiorców na twoim kanale. Zapraszam Cię do zapisania się na mój kurs dotyczący tego tematu. Oraz do przeczytania innych ciekawych artykułów na mojej stronie!